A kormány bejelentette, hogy új, kedvezményes hitelprogramokat tervez bevezetni. Ezek között szerepel a 3,5%-os fix beruházási hitelkamat, ami különösen a kis- és középvállalkozások (KKV) számára lehet vonzó.
Tudomásom szerint csak a beruházási hitelek lesznek kedvezőbbek, a hitelkeretek, likvid hitelek maradnak 5%-on. Emellett változásokat jelentettek be a Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP kártya) felhasználhatóságát illetően is, amelyet ezentúl lakásfelújításra is lehet majd használni. Az új intézkedések nagy része várhatóan 2024. január 1-jétől lép életbe, bár néhány részlet és feltétel még kérdéses.
5%-os lakossági hitelkamatplafon bevezetése
A bankok által önként vállalt 5%-os kamatplafon bevezetését is kilátásba helyezték, amely a lakáshitelezés területén kínálna kedvezményeket, különösen a fiatalabb korosztálynak. Azonban, a bankszövetség hivatalosan még nem fogadta el ezt a kamatplafont.
Az egyeztetésből kiderült, hogy a 5%-os THM plafonra vonatkozó konstrukció csak szűk réteg számára lenne elérhető.
Szűkített célcsoport
A bevezetés tervezett időpontja, 2024. január 1-je kérdéses. Ezen kívül a hiteltermék eléréséhez szigorú feltételeknek kell megfelelni. Az előzetes információk szerint a következő szűkített célcsoportok juthatnak hozzá:
- Fiatalok, különösen a 30-35 év közötti korosztály.
- Olyan ingatlanok vásárlása esetén, amelyek energetikai szempontból korszerűek, vagy új építésűek. (Jelenleg Zöld hitel: ha az ingatlan eléri az A+ energetikai besorolást és ha az ingatlan éves primer energiaigénye maximum 68 kWh/m2/év)
- Első lakásvásárlók, akiknek legalább két fenti feltételnek kell megfelelniük.
Mire számíthatnak az érdeklődők?
A fentiek alapján, aki nem felel meg legalább két kritériumnak, gyakorlatilag nem számíthat arra, hogy a 5%-os kamatplafon által kínált kedvezményes hiteltermékekhez hozzájut. Továbbá, azok, akik kivárnak, abban a reményben, hogy az ingatlanárak stabilizálódnak vagy csökkennek, valószínűleg csalódni fognak. A szakértők szerint az ingatlanpiacon inkább áremelkedés várható, amely akár 10-15%-os is lehet.
Ingatlanpiaci hatások és kilátások
A magyar ingatlanpiac jelenleg kínálati oldalon van korlátozott helyzetben, azaz nem a kereslet, hanem a kínálat határozza meg az árakat. Mivel az ingatlanpiacon ritkán jelentkezik olyan állami támogatás, amely ne az eladók számára lenne kedvező, valószínűsíthető, hogy az ingatlanárak az új támogatási programok indulásával tovább fognak emelkedni. Így, mire az 5%-os THM kamatplafon elérhetővé válik, az ingatlanárak már magasabb szinten lesznek, ami összességében drágábbá teheti a hitelfelvételt a vásárlók számára.
Következtetésem
Az 5%-os kamatplafon bevezetése pozitív hír azoknak, akik megfelelnek az előírt feltételeknek, de a szélesebb közönség számára továbbra is kérdéses a hozzáférhetőség.
Azok, akik abban bíznak, hogy a kedvezményes hitelprogrammal jelentős megtakarítást érhetnek el, jól teszik, ha figyelik az ingatlanárak alakulását. Az emelkedő árak és a kamatplafon elhúzódó bevezetése miatt az ingatlanvásárlás és hitelfelvétel végső költsége jelentősen növekedhet.
#pénzügyimentor