Egyre inkább foglalkoztat az a tény, hogy a nők pénzügyi üvegplafonjának áttörése milyen tényezőktől függ, hogyan lehetne ezen javítani? Bár bizonyára vannak közös elemek a férfiakkal, főleg nőkkel beszélgetve mégis látok egy két sajátosságot.
Oktatás és készségek fejlesztése
– Szaktudás és képzettség: A nők pénzügyi helyzetének javításához elengedhetetlen a magas szintű oktatás és a pénzügyi ismeretek fejlesztése. A gazdasági, pénzügyi és technológiai területeken szerzett ismeretek lehetőséget adnának a magasabb pozíciók elérésére.
A technológiai szektorban (pl IT, szoftverfejlesztés, mérnöki területek) különösen a műszaki és vezetői pozíciókban, kevés női vezető található. Ez különösen igaz a nagy techcégek felsővezetésére és a start-up világra.
– Folyamatos tanulás: Az új készségek és technológiák elsajátítása kulcsfontosságú, hogy a nők lépést tudjanak tartani a gyorsan változó gazdasági környezettel.
Ez azonban család és munka mellett komoly kihívást jelent sok nő számára.
Belső korlátok
– Imposztor szindróma: Sok nő küzd az imposztor szindrómával, azaz azzal a belső meggyőződéssel, hogy nem elég jó vagy nem érdemli meg a sikereit, vagyonát, előléptetését, ami visszatarthatja őket a nagyobb kihívások vállalásától.
– Túlzott perfekcionizmus: Ahogy Anyaként, úgy a munkában is a tökéletességre való törekvés és a hibák elkerülése gyakran visszaveti a nőket a merészebb pénzügyi döntésektől.
Önbizalom és pénzügyi tudatosság
– Pénzügyi önállóság: amit nagyon gyakran érzékelek sajnos, hogy a nők gyakran kevesebb önbizalommal rendelkeznek pénzügyi döntések meghozatalában, ami visszatarthatja őket a magasabb kockázatú, de nagyobb hozamú pénzügyi lehetőségektől, mint például a befektetések. Lassan és mindig a biztonságos befektetések, pénzügyi tervek felé hajlanak ami szintén nem segíti az önbizalmukat.
– Célok kitűzése és kockázatvállalás: A karriercélok egyértelmű meghatározása és a bátorság a kockázatosabb pénzügyi döntésekhez elengedhetetlen az üvegplafon áttöréséhez.
Munkaerőpiaci hozzáférés és előmenetel
– Sztereotípiák és diszkrimináció: A nemi sztereotípiák és a munkahelyi diszkrimináció még most sok helyen érezhető, akadályozva ezzel azt, hogy a nők vezetői pozíciókba kerüljenek vagy magasabb fizetést érjenek el. Főleg érezhető ez az ipari, tudományos, technológiai, mérnöki, olaj- és gázszektor területeken stb.
– Mentorálás: mentorok és támogató közösségek sokassága segít már minket nőket, és ezek létfontosságúak lehetnek a karrierépítésben. Én évek óta vagyok az MVÜK klub tagja, nagyon szeretem, igazi inspiráló közösség! Úgy látom, hogy nekünk nőknek egyre több hozzáférésünk van ilyen típusú erőforrásokhoz, ami előre mozdíthatja a fejlődésünket.
Szervezeti és társadalmi struktúrák
– Vállalati kultúra és támogatás: Olyan vállalati környezet szükséges, amely támogatja a női vezetőket, beleértve a rugalmas munkavégzési lehetőségeket, családbarát politikákat és a nők számára elérhető karrierutakat. Ezek egyenlőre nagyobb multicégeknél érhetőek el, kisebb KKV-k esetében sajnos kevés ilyen látható.
– Jogszabályi környezet: Azt látom, nemzetközi viszonylatban, hogy azok az országok, ahol szigorúbb jogszabályok védik a nőket a munkahelyi diszkriminációtól, vagy ahol a nemek közötti bérkülönbség csökkentésére irányuló intézkedések vannak, jobban elősegítik a nők pénzügyi fejlődését.
Társadalmi elvárások és családi szerepek
– Nemek közötti szerepelosztás: A családon belüli munkamegosztás, a nők aránytalanul nagyobb felelőssége a háztartási és a gyermekgondozási feladatokban gyakran korlátozza a karrierre fordított időt és energiát.
– Családtámogatási rendszerek: A jó minőségű és elérhető gyermekgondozási – és szociális támogatások jelentősen segíthetik a nők munkaerő-piaci jelenlétét.
Összességében úgy látom, hogy
A nők pénzügyi üvegplafonjának áttörése nagyon összetett folyamat, amely oktatást, önbizalmat, szervezeti és társadalmi támogatást igényel.
Az egyéni fejlődésen túlmenően a cégek, szervezetek és a társadalom átalakítása is szükséges lehet ahhoz, hogy a nők teljes mértékben kihasználhassák a karrier és pénzügyi lehetőségeiket.
Gondolok itt még a rugalmas munkavégzés és a távmunka lehetőségére vagy a munka és magánélet egyensúlyát támogató programok bevezetése. Emellett fontos lenne a bérátláthatóság és a rendszeres felülvizsgálatok annak biztosítására, hogy a nők ugyanolyan lehetőségeket kapjanak, mint a férfiak.