Magyarországon számos állami támogatás érhető el, amelyek közül néhányat az adóvisszatérítésen keresztül némelyeket lakáshoz kötötten vagy bónuszok, jóváírások mentén lehet igénybe venni. Az alábbiakban néhány példa:
- Otthonteremtési támogatások:
Babaváró támogatás: Azok a házaspárok, akik gyermeket terveznek, babaváró támogatást kaphatnak. Maximum 11 000 000 Ft értékben.
- CSOK (Családi Otthonteremtési Kedvezmény ) Plusz maximum 50 000 000 ft értékben
Államilag támogatott, legfeljebb 3%-os kamatozású kölcsön az első közös otthon megszerzése, nagyobb értékű otthonba költözés vagy meglévő otthon bővítése céljára, melyet jövőbeni gyermekvállalás esetén igényelhetnek a házaspárok.
- Illetékkedvezmények
Az otthonteremtési támogatásokkal vásárolt új vagy használt lakóingatlanok esetén a családok részben vagy teljesen mentesülhetnek a visszterhes vagyonátruházási illeték megfizetése alól. A falusi CSOK-kal vásárolt lakóingatlan esetén vételártól függetlenül, a CSOK Plusz igénybevételével, legfeljebb 150 millió Ft-ért vásárolt lakóingatlan megszerzésére szintén jár az illetékmentesség.
- Az első házasok kedvezménye a 24 hónapos jogosultsági idő alatt együttesen
120 000 Ft – havi 5000 Ft – összegű támogatást jelent.
A kedvezmény érvényesítésére egy házaspár akkor jogosult, ha 2014. december 31-ét követően kötött házasságot – akár belföldön, akár külföldön – és legalább egyiküknek ez az első házassága. Mindez azt jelenti, hogy a házaspár azon tagja is jogosult e kedvezmény érvényesítésére, megosztására, akinek nem ez az első házassága. Az első házasok kedvezménye az összevont adóalapot csökkenti.
- Megtakarítási bónuszok lakáscél esetén
Lakás-előtakarékossági megtakarítások: 5-40%-os bónuszok érhetőek el a betéti kamat felett.
- Diákhitel támogatás:
A diák- vagy képzési hitellel tartozók gyermekvállalása (gyermek születése vagy örökbefogadása) esetén a diákhitel-tartozás felfüggesztése, csökkentése vagy elengedése.
- Nyugdíj-előtakarékosság:
A nyugdíj-előtakarékossági számlák után adókedvezmény érhető el.
A nyugdíjbiztosítás után évente maximum 130.000 Ft igényelhető vissza jelenleg 2024-ben. Erre az összegre akkor vagyunk jogosultak, ha havonta 54.200 forintot vagy éves szinten összesen 650.000 forintot fizettünk a megtakarítási számlánkra. Azonban jó, ha tudjuk, hogy az ennél magasabb éves befizetés után is csak a maximum 130.000 Ft-ot igényelhetjük vissza.
Legfőbb összegek:
- az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében évente maximum 150 ezer forintnyi adójóváírást igényelhetünk,
- a nyugdíjbiztosítások után évente maximum évi 130 ezer forintnyi adójóváírás jár,
- a nyugdíj-előtakarékossági számlánál (NYESZ) pedig 100 ezer forint az éves adójóváírási limit.
Mindhárom esetben az éves befizetésünkhöz viszonyítják az adójóváírás mértékét, ennek arányában a fenti határok szerint 20%-os állami támogatást vehetünk igénybe, melyet szintén befektethetünk a számlán (az adóbevallásban kell rendelkezni arról, melyik nyugdíjszámlára kérjük az adójóváírást, de úgy is dönthetünk, hogy több számla között osztjuk meg az összeget).
FONTOS, HOGY EGYÜTTESEN EZEKRE A TERMÉKEKRE MAXIMUM 280 EZER FORINTNYI SZJA-T IGÉNYELHETÜNK VISSZA.
- Egészségpénztár
Az egészségpénztár egy számla, ahova befizethetsz különböző összegeket, amely befizetések után 20% adóvisszatérítésben részesülsz. Tehát, amikor pénztári számládra befizetsz 300 000 forintot, akkor ezzel együtt felszabadítasz 60 000 forint adóvisszatérítést, amit következő évben a NAV elutal a pénztári számládra.
Az adóvisszatérítésnek van azonban egy felső határa, ami évi 150 000 Ft. Ezt éves 750 000 forintos befizetésnél éred el.
- Nyelvvizsgadíj támogatás
Az első sikeres nyelvvizsga díjának visszatérítése 35 év alatti fiatalok, valamint CSED, GYED vagy GYES ellátást igénybe vevők részére.
- KRESZ vizsgadíj támogatás
KRESZ-tanfolyam és -vizsga díjának visszatérítése 20 év alatti fiatalok, valamint CSED, GYED vagy GYES ellátást igénybe vevők részére.
- Személyi jövedelemadó (SZJA) visszatérítés:
Gyermekkedvezmények: A gyermekek után járó kedvezmények adókedvezményt jelenthetnek a szülőknek.
- Családi adókedvezmények:
Családi kedvezmény: A házastársak közös adókötelezettség alá esnek, és a családi kedvezmény segíthet csökkenteni az adóterheket.
Fontos megjegyezni, hogy az állami támogatások és adókedvezmények rendszeresen változhatnak. Érdemes rendszeresen tájékozódni az aktuális jogszabályokról és lehetőségekről, valamint szükség esetén konzultálni egy adószakértővel vagy pénzügyi tanácsadóval.
#pénzügyitudatosság