Havi megélhetés, vésztartalék képzése

Azon túl, hogy jó élni és költeni, az is nagyon jó érzés, amikor összegyűlik egy nagyobb összeg és el tudunk belőle utazni, megvenni az első autónkat, lakásunkat vagy kifizetni a meglévő hitelünket.

Ehhez először meg kell vizsgálnunk, hogy mi a havi bevételünk, és mik a kiadások.

A kiadások sajnos folyamatosan változhatnak, hol többet költünk hol kevesebbet, mert lehetnek váratlan események is, ezért is nagyon fontos, hogy legyen külön, saját pénzünk, és olyan helyen, ahol nehezebb hozzáférni, de veszteség nélkül férünk hozzá vészhelyzetben.

Érdemes a megtakarítást rögtön, azonnal félretenni, ahogy megkapjuk a fizetésünket, és így a megmaradt összegből gazdálkodunk majd. Ez először rosszabb érzés, de elég hamar meglátjuk, hogy kijövünk abból is, ami maradt.

A legjobb, ha kezdetben a bevétel 10%-át, majd később akár a 20%-át is félre tudjuk tenni.

Ez havi 300 000 – 600 000Ft-os bevételnél havi 30 000- 120 000Ft közötti összeget jelenthet. Ez azért nagyon lényeges, mert így lesz egy kis lelki szabadságunk. Ha hirtelen elbocsájtanak minket, vagy mi szeretnénk kilépni a munkahelyünkről mert olyanok a körélmények, akkor ezt meg tudjuk tenni, hiszen van tartalékunk. Jól jön ez a vésztartalék akkor is, ha nagyobb háztartási költséget kell fedeznünk, vagy a betegség hetekre távol tart minket a munkától.

Pénzügyi tudatosság első lépései

1.           Az első lépés a bevétel megszámolása, abból a megtakarítás elvétele.

Ami maradt azt is be lehet osztani: érdemes két részre első körben, az a hónap első két hete és a második két hete. Ezzel már szoktatjuk magunkat ahhoz, hogy ne egyszerre költsünk el mindent, és hónap végén már ne legyen pénzünk félretenni.

2.           Második lépés a szükséges/ nem szükséges dolgok.

Ha pl egy új cipőre van szükségem, akkor az szükséges, de érdemes átgondolni, ha nem veszem meg azonnal a cipőt, hanem félreteszek rá, egy jobb cipőt is vehetek a következő hónapokban! Minél több ideig teszek félre, annál jobb és drágább cipőt vehetek meg! Ez az egész pénzpiac lényege, az idő, annál több pénzem lesz, minél több ideig tudok félretenni! És így marad a hétköznapi, napi életemre is elég pénz. A nem szükséges dolgok is fontosak, mert általuk éljük meg azt az érzést, hogy jó élni! Ami itt lényeges, hogy legyen ennek egy kerete. Pl ennyit költök szórakozásra, bármire az első két hétben, és a második két hétben. Az idő abban is segít, hogy biztosan szükségem van-e arra a dologra.

3.           Harmadik lépés megtervezni egy hónapot

Ami ment kicsiben, megy nagyban is! Már fejben van, hogy mennyit teszek félre, mennyit költök így átlátom a bevételeket/kiadásokat így nem futok ki hónap végén a pénzemből, azaz jól gazdálkodtam.

Ha valamit meg tudunk mérni, változtatni is tudunk rajta!

A háztartási költségvetés készítésének három szakasza van:

•            Tervezés, azaz a célok meghatározása

•            Adatgyűjtés

•            Elemzés, azaz az eredmények kiértékelése

Tervezés:

Milyen életet szeretnék élni? Milyen célra gyűjtök? Mi a titkos vágyam?

Mennyit tudok rendszeresen, biztosan félretenni?

Mekkora megtakarított összeggel rendelkezem jelenleg, és ezt az összeget milyen időtartamra tudod nélkülözni?

Adatgyűjtés:

A legjobb megoldás, ha tudom tesztelni magamat. Az első lépés, ahogy korábban írtam a heti, két hetente, aztán a havi elosztás, mert így megtanuljuk beosztani és félretenni is a pénzt.

A bevételek és a kiadások folyamatos vezetése azért fontos, mert képet adnak arról, havonta mekkora összegben és honnan várunk, illetve mekkora összegben és hova adunk ki pénzt, valamint mennyi pénzünk marad, amit szabadon elkölthetünk. Nagyságrendileg bizonyosan van elképzelésünk ezekről, de hajlamosak lehetünk felül- vagy épp ellenkezőleg, alulbecsülni egyes tételeket. Lássuk tisztán, mire költöttünk!

Elemzés:

Az eredmények kiértékelése nagyon fontos lépése a háztartási költségvetés készítésének, hiszen a terv sikerességének mérésére szolgál, hogy lássuk, a tervvel szemben mi a valóság. Ennek segítségével tudhatjuk meg, hogy milyen szokásainkon célszerű változtatnunk, milyen kiadásokat kell átgondolnunk annak érdekében, hogy egyedül is megálljuk a helyünket!

Válasszuk ki a számunkra leginkább szimpatikus eszközt a pénzmozgások nyilvántartásához: e célra használható lehet egy kockás füzet, egy Excel-táblázat, számítógépes program vagy okostelefonon egy applikáció. Az interneten számos költségvetés-számító program érhető el, ezek egyike például a Pénzügyi Navigátor Háztartásiköltségvetés-számító alkalmazása, amely hasznos tippekkel is szolgál a spóroláshoz.

https://haztartasikoltsegveteskalkulator.mnb.hu/

Végül vonjuk le a következtetéseket!

Ha elkészítettük a saját költségvetésünket és legalább 3 hónapja vezetjük, az tükröt tud mutatni pénzügyi magatartásunkról. Gondoljuk át, melyek azok a tételek, amelyekből le tudunk faragni már rövid távon is! Szükséges a legnagyobb internetcsomag? Sok ment el egy hónapban éttermekben és szórakozóhelyeken? Ha azt látjuk, hogy nem tudjuk kigazdálkodni a vésztartalék összegét vagy a vágyott megtakarítást, akkor itt az alkalom új alapokra helyezni a pénzügyeinket. Érdemes elgondolkodni rajta, nem élünk-e a lehetőségeinkhez mérten túl nagy lábon, vagy valóban fenn tudjunk-e tartani hosszú távon ezt az életet?

Kezdjünk el háztartási költségvetést készíteni, és látni fogjuk, hogy minden elérhető, csak tervezés és idő kérdése!

Az oldal a felhasználói élmény javítása érdekében sütiket használ.