Kinek mi a luxus?

Úgy gondolom, hogy abszolút igaz, hogy a „Kinek mi a luxus?” kérdése széleskörű és egyéni értelmezéseken alapuló vitaforrást jelenthet.

Én mégis megpróbálkozom azzal, hogy összegyűjtsem, mik azok a dolgok, amelyekre könnyedén és észrevétlenül költünk sokat vagy feleslegesen.

Sokan keresnek meg azzal az egyszerű kéréssel, hogy nézzük át együtt a kiadásokat mert állandóan elúsznak, hiába keresnek évről-évre egyre többet, élnek egyre magasabb színvonalon, mégis úgy érzik, hogy „kifolyik a pénz” a kezükből, a cégből is, és sokszor nem is értik hogyan és hová.

Ez elég nagy kihívás számomra, hiszen kinek mi a luxus? Kinek mi a felesleges kiadás? Miről nem tud vagy szeretne lemondani?

A „luxus” szó a magyar nyelvben a luxus, vagyis kényelem, pazarlás, vagy gazdagság értelmében használt kifejezés. Az emberek elég különbözően értelmezik a luxust attól függően, hogy milyen értékeket és preferenciákat tartanak fontosnak az életükben.

Valaki számára a luxus lehet egy drága autó, egy exkluzív lakás vagy egy karibi körutazás, míg mások a személyes idővel, az egészséggel, vagy az érzelmi kiegyensúlyozottsággal kapcsolatos dolgokat tartják luxusnak. Mindenki más és más dolgokat tekint luxusnak az egyéni körülményeitől, értékrendjétől és preferenciáitól függően.

Mégis, mik azok a felesleges kiadások, amelyeken lehet takarékoskodni, egy kis odafigyeléssel tudatosan gazdálkodni a pénzünkkel?

A luxus és a felesleges kiadás közötti különbséget gyakran a személyes preferenciák és értékrend határozzák meg. Általában mindkét fogalom azt jelzi, hogy az adott dolog, szolgáltatás vagy termék nem elengedhetetlen a létfenntartáshoz vagy alapvető szükségletek kielégítéséhez.

Mégis mik lehetnek ezek? Min érdemes elgondolkodni?

  1. Luxuscikkek és szolgáltatások: Olyan termékek vagy szolgáltatások, amelyek nem szükségesek az alapvető túléléshez vagy kényelemhez, például drága ruhadarabok, ékszerek vagy luxusautók. De az is luxus lehet, ha több autó, hajó, bicikli, motor, roller, jetski, síléc, snowboard, étkészlet, műtárgy áll a garázsban, ami csak a helyet foglalja, és évek óta használaton kívül van.
  2. Felesleges élelmiszerek: Drága éttermi étkezések vagy élelmiszer impulzusvásárlások, amelyek nem szükségesek a mindennapi étkezéshez. Fontos a társasági étkezés, üzleti ebédek, vacsorák, azonban, ha ezek állandósulnak, és nincs mértékletesség könnyen felesleges luxus lehet belőlük.
  3. Felesleges szórakozás és hobbi kiadások: Olyan szolgáltatások vagy tevékenységek, amelyek nem szükségesek a szórakozáshoz vagy a kikapcsolódáshoz, például drága VIP koncertjegyek, VIP fesztivál belépők vagy hobbihoz kapcsolódó luxuscikkek, szolgáltatások, amiket sosem veszünk végül igénybe: golf bérlet, timeshare üdülési jog, drón, állattartás vagy akár a vitorlázás, hajótartás.
  4. Túlzott szépségápolási költségek: Drága szépségápolási termékek vagy szolgáltatások, amelyek nem feltétlenül szükségesek a személyes gondoskodáshoz. Az Én idő különösen fontos, ezt sokan egy kozmetikában élik meg, azonban egyértelműen láthatjuk, ha valaki túlzásba viszi a szépségápolást vagy plasztikai sebészetet, és milyen felesleges pénzkidobással jár ez!
  5. Túlzott havi előfizetések: Túlzottan sok előfizetés vagy szolgáltatás, amelyet nem használtok ki teljes mértékben, például streaming szolgáltatások, magazinok vagy fitneszklub bérletek.
  6. Impulzusvásárlások: Olyan vásárlások, amelyeket nem terveztetek előre, és nem is szükségesek azonnal. Jellemzően rengeteg kacat, ruha, táska, cipő, óra, és a fentebb felsorolt hobbi kiadások termékei azonnal a szekrényben, garázsban, tárolóban végzik.

Szinte minden esetben elmondható, hogy ha nem használod, felesleges add el vagy ajándékozd, adományozd el!

Próbáljuk meg csökkenteni vagy kizárni ezeket a felesleges „luxus” költéseket a költségvetésből. Ne ezzel jutalmazzuk magunkat!

Figyeljünk a lelki állapotunkra!

Tervezzünk!

Alkalmazzuk a 7/14-es szabályt! Várjunk 7 napot a nem szükséges kiadásokkal, és 14 napot a nagyobb kiadások döntése előtt!

Tegyünk különbséget a vágyak és szükségletek között!

Ez hozzájárulhat a pénzügyi stabilitáshoz és lehetővé teszi, hogy több pénzt tegyünk félre vagy egyszerűen hasznosabb célra fordítsuk a bevételt, ezáltal kitűzve nagyobb vagy nemesebb célokat!

#pénzügyi tudatosság

Az oldal a felhasználói élmény javítása érdekében sütiket használ.